Mar
20
2009

50-ciolecie Zespołu

Word Down Syndrome Day

21 Marca po raz czwarty będzie my obchodzić Światowy Dzień Zespołu Downa, ustanowiony w 2006 przez Europejskie Stowarzyszenie Osób z Zespołem Downa (European Down Syndrome Association). W tym roku obchody są dość szczególne gdyż zbiegają się z 50-tą rocznicą opublikowania przez Profesora Jerome’a Lejeune’a wyników odkrycia dodatkowej pary w 21 chromosomie odpowiedzialnej za wystąpienie zespołu Downa.

Choć John Langdon Down już w 1866 roku jako pierwszy opisał jednostkę znaną później jako zespół Downa, to dopiero Profesor Lejeune w swojej publikacji w roku 1959 podał i opisał ostatecznią przyczynę występowania zespołu Downa.
Profesor Lejeune  i dr Langdon Down wnieśli wybitny wkład do naszego obecnego rozumienia zespołu Downa, nie  tylko z powodu ich badania nad zespołem Downa, ale także dlatego, że każdy z nich poświęcił dużo swojego czasu i pieniędzy do wspierania osób z zespołem Downa i ich rodzin.

Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa na całym świecie w tym roku składają hołd pionierskiej pracy Profesora Lejeune i świętują olbrzymie postępy w pomocy i opiece społecznej nad  ludźmi z zespołem Downa w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat.

„Profesor  Lejeune  dostarczył  inspiracji  rodzicom  i  profesjonalistom,  którzy  go  spotkali    i  przekazał  im  siłę  i  nadzieję płynącą z  jego optymizmu  i  jego prostego  i głębokiego poświęcenia do  ludzkości. Instytut Lejeune w Paryżu kontynuuje finansowanie  badań w  tym  obszarze”  +  powiedziała  Pani  Penny Robertson,  Prezes Down  Syndrome  International.  „Ale, kiedy jest tak wielki powód do dumy z usług świadczonych ludziom i rodzinom z zespołem Downa w krajach zachodnich, jest nadal ogromna ilość pracy do wykonania w wielu krajach”.

Share
Pocztówka napisana przez magura w temacie: inne
Naklejono znaczki:

1 komentarz »

  • Margola

    hm, to straszne. odsyła mnie ze strony Majeczki, a tu nadal 50 lecie….

    Komentarz | Czerwiec 9, 2009

RSS dla komentarzy do tej pocztówki. TrackBack URL

Skomentuj

Design: TheBuckmaker.com WordPress Themes tailored by magura 4 pocztowki.tk