mar
21
2015

World Down Syndrome Day 2015

Po raz kolejny obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa (na świecie już po raz 10-ty). W poprzednich latach było hucznie (wspólne spotkanie w Alegrze), kolorowo i „show biznesowo” (sesja Cysia z Czesławem). W tym roku niestety ja nie potrafię się pozbierać zdrowotnie i okazuje się chyba, że ilość pracy i niedospane noce osłabiają mnie na tyle, że nie potrafię do końca wyzdrowieć (przez ostatnie 10 lat nie miałem ani jednego urlopu zdrowotnego!). No i tak złożyło się, że zamiast również i dziś zaszaleć na ulicach wraz z innymi, którzy dziś wręczają jabłuszka (tutaj więcej na temat ogólnopolskiej inicjatywy Koalicji 21) musimy ograniczyć się do wirtualnego i domowego manifestowania naszej jedności z wszystkimi na całym świecie, których zespół Downa dotknął pośrednio czy bezpośrednio, z wyboru czy bez pytania, a wszystko to w tym roku pod hasłem: „Moje możliwości, moje wybory – cieszę się pełnymi i równymi prawami oraz rolą w rodzinie”.

By zwrócić uwagę innych dziś, podobnie jak w poprzednich latach zakładamy różnokolorowe skarpetki i dzielimy się na fb wirtualnym jabłuszkiem umieszczając je w zdjęciu profilowym. Głównie chodzi wszak o to, by w społeczeństwie rosła akceptacja, bo rodzice dzieci niepełnosprawnych poza wsparciem najbardziej potrzebują właśnie zrozumienia – nie litości, czy specjalnego traktowania. Dlatego cieszcie się z nami z tego przepięknego, słonecznego dziś nad wyraz dnia i zachęcamy również i Was do udziału w inicjatywie. Pozdrawiamy Was serdecznie świątecznie!

 

A tutaj trochę więcej informacji na temat dnia i symboliki dla tych, którzy nadal nie wiedzą „co i dlaczego?” 😉

Źródło: Koalicja 21 na fb

„Dziś, 21 marca, już po raz dziesiąty obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. W tym roku pod hasłem:  „Moje możliwości, moje wybory – cieszę się pełnymi i równymi prawami oraz rolą w rodzinie”.

Święto zostało ustanowione w 2005 r. z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, od 2012 r. patronat nad nim objęła Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Wybór 21 marca (21-3) na obchody tego dnia to nie przypadek. Za zespół Downa odpowiada dodatkowy, trzeci chromosom, który pozostał w 21 parze chromosomów, wywołując tym samym trisomię 21 chromosomu.

Z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa na całym świecie odbywają się imprezy, które mają zwiększać świadomość społeczną na temat osób z zespołem Downa, namawiać do akceptacji i integracji. Nikt nie zaprzecza, że osoby z trisomią 21 są inne. Tę inność można jednak oswoić i polubić. Przede wszystkim zaakceptować. Bo zespół Downa to codzienność wielu z nas. Codzienność trudna, codzienność różna, codzienność jak każda inna. Warto o tym rozmawiać.

Wirtualne jabłuszkoWirtualne jabłuszkoPolska od kilku lat aktywnie włącza się w obchody ŚDZD. Organizowane są różne wydarzenia, odbywają imprezy pod patronatem lokalnych organizacji.

W tym roku do obchodów ŚDZD włączyła się Koalicja 21. Porozumienie organizacji działających na rzecz osób z zespołem Downa i ich rodzin, która zrzesza kilkanaście organizacji z całej Polski. Każda z tych organizacji przygotowała na 21 marca imprezy w swoich miastach, ale też przyłączyła się do koalicyjnej akcji pt. Jabłko. Na ulicach pojawią się ludzie z uśmiechem, zespołem i jabłkiem z logo Koalicji 21 i ŚDZD! Normalnością w wymiarze 21.3 będziemy dzielić się i kusić do jej polubienia w:

Olsztynie, Rynek Starego Miasta, g. 12.00

Katowicach, Zamek w Tarnowicach Starych, g. 11.00

Opolu, Plac Wolności, g. 11.00

Białymstoku, Rynek Kościuszki, g. 12.00

Radomiu, SP nr 21 przy ul. Trojańskiej, g. 11.30

Bielsku-Białej, CH Auchan, g. 12.00

Poznaniu, zbiórka na Placu A. Mickiewicza, g. 11.00

Gdańsku, Gdańska Starówka, g. 12.00

Łódź, g. 12.00 po mszy św. Katedrze

Niektóre organizacje rozpoczną obchody już w piątek, 20 marca:

Konin, happening w hali sportowej, g. 10.00

Warszawa, kino Muranów, g. 10.30

Jabłkami częstuje również Zakątek 21, działający w sieci, zatem i jabłka są wirtualne. Miejsce akcji: Facebook.

Do obchodów ŚDZD włączają się również inne organizacje, np. Otwarte Drzwi, które jabłka rozdaje dziś na Placu Zamkowym w Warszawie od g. 11.00.

Więcej informacji o wszystkich imprezach na: https://www.facebook.com/events/613053868796439/

21 marca wieczorem zostanie podświetlony na czerwono-granatowo (kolory ŚDZD) most Śląsko-Dąbrowski. Podobna akcja zostanie przeprowadzona w Nowym Jorku. Budynek Empire State Building zostanie iluminowany w kolorach żółtym i niebieskim.

#socksbattle4DS

#socksbattle4DSOd kilku dni obserwujemy także zdjęcia naszych znajomych, przyjaciół w różnych skarpetkach. Akcja skarpetkowa, zainicjowana kilka lat temu, ma upowszechniać ŚDZD. Odmienność przykuwa uwagę. Może wzbudzać uśmiech, może irytację. Tę inność chcemy oswoić. Pokazać, że nie jest straszna, mimo że na początku wzbudza przerażenie. Głównie nieznanym.

Zatrzymaj się i poznaj nas. Nie oceniaj. Zaakceptuj.

Share
Pocztówka napisana przez magura w temacie: inne
Naklejono znaczki: , , ,

1 komentarz »

  • Dopóki administrator serwera się z tym nie upora to niestety ten wpis, choć faktycznie umieszczony 21.03, widnieje pod datą 15.03. Ktoś chyba nieźle zaspał z aktualizacją czasu serwerowego na uczelni 🙁

    Komentarz | 15 marca, 2015

RSS dla komentarzy do tej pocztówki. TrackBack URL

Skomentuj

Design: TheBuckmaker.com WordPress Themes tailored by magura 4 pocztowki.tk