Sty
23
2008

Ale kwas

Dotychczas naukowcy byli raczej zgodni co do pozytywnego wpływu na przebieg ciąży kwasu foliowego, którego zażywanie zaleca się przed zajściem w ciążę.

Trochę więcej kontrowersji pojawia się w tej kwestii ostatnio w odniesieniu do zależności między przyjmowaniem kwasu foliowego, a możliwością pojawienia się zmian genetycznych w postaci Trisomii 21.

Otóż w ośrodku Danek Gertner Institute of Human Genetics w Tel Avivie przeprowadzono badania poszukujące potwierdzenia zbawiennego efektu zażywania kwasu foliowego przez kobiety starające się zajść w ciążę. Izraelscy naukowcy stwierdzili, że zalecaną dawką dającą zwiększone szanse uniknięcia Trisomii 21 lub urodzenia dziecka z uszkodzonym ośrodkowym układem nerwowym (ang. neural-tube effects) jest 5 mg.

Researchers recommend that women take extra folic acid before conception and in the first two months of pregnancy, saying that folate supplementation during this time has the potential to reduce the risk of Down’s syndrome.

Okazuje się jednak, że naukowcy nie są zgodni ani w kwestii dawek ani w opiniach co do rzeczywistego wpływu kwasu foliowego na ograniczenie możliwości pojawienia się powikłań dla płodu w okresie ciąży.
Otóż badania amerykańskie (przeprowadzone w latach 1995-2000, poświęcone jednak nie samemu zD a ogólnie wadom NTD, raport z 2004), które jako dawkę zalecaną (zatwierdzone oficjalnie przez Służbę Zdrowia Publicznego Stanów Zjednoczonych – USPHS) sugerują 4 mg.

To reduce further the number of NTD-affected pregnancies, all women capable of becoming pregnant should follow the USPHS recommendation and consume 400 microg of folic acid every day.

Trudno się oprzeć wrażeniu, że jedne badania zdają się delikatnie wykluczać inne gdy przeczytamy raport z przeprowadzanych mniej więcej równolegle badań przez kanadyjskich naukowców (Ontario Ministry of Health and Long-Term Care), którzy badając zależność między przyjmowaniem kwasu foliowego, a prawdopodobieństwem wystąpienia zD nie stwierdzili jednoznacznie bezpośredniego wpływu zażywania kwasu foliowego na zmniejszenie możliwości wystąpienia zD. Co ciekawe natomiast to, że naukowcy utrzymują, że „jajeczka kobiety formują się kiedy jeszcze sama jest płodem w łonie matki. Dlatego o ile zażywanie kwasu foliowego najprawdopodobniej nie chroni jajeczek kobiety przed możliwością pojawienia się Trisomii 21, to może mieć wpływ na jajeczka jej córki ograniczając ryzyko dla jej przyszłego potomstwa.”

A woman’s eggs are formed when she herself is a fetus in her mother’s womb,” says Ray. „So while taking folic acid may have no impact on the eggs of a woman now to prevent Trisomy 21, it may modify the eggs of her daughter to reduce the risk when she has her own child.

No i bądź tutaj człowieku mądry… 😕


Materiały polskojęzyczne na temat:

Share
Pocztówka napisana przez magura w temacie: zdrowie
Naklejono

Brak komentarzy »

RSS dla komentarzy do tej pocztówki. TrackBack URL

Skomentuj

Design: TheBuckmaker.com WordPress Themes tailored by magura 4 pocztowki.tk